Ograniczenie najbardziej uciążliwych prac na Stadionie Narodowym w okresie świąteczno-noworocznym i wybór oferentów w przetargu spełniających kryteria

Spółka Narodowe Centrum Sportu i realizator pierwszego etapu budowy Stadionu Narodowego Pol-Aqua SA podjęły decyzję o wstrzymaniu najbardziej uciążliwych prac związanych z budową fundamentów stadionu w dniach od 23 grudnia 2008 roku (wtorek) do 5 stycznia 2009 roku (poniedziałek).

Przerwa jest możliwa dzięki znacznemu przyspieszeniu budowy głównej polskiej areny piłkarskiej na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Jednocześnie spółka NCS planuje wybrać do końca grudnia br. firmy i konsorcja zakwalifikowane do drugiej część przetargu na wybór generalnego wykonawcy budowy Stadionu Narodowego.

Spółka NCS i Pol-Aqua SA zdecydowały, w okresie świąt Bożego Narodzenia, dniach między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem oraz w czasie weekendu zaraz po Nowym Roku najpoważniejsze roboty budowlane w niecce starego stadionu oraz w jego okolicach nie będą prowadzone.

- To nasz ukłon w stronę mieszkańców okolic Stadionu Narodowego, którym intensywne palowanie może chwilami przeszkadzać. Wprawdzie warszawiacy rozumieją, że stadion musi powstać na czas, ale mimo to stale staramy się, aby inwestycja nie była uciążliwa – tłumaczy Janusz Kubicki, wiceprezes ds. budowy stadionu w Narodowym Centrum Sportu.

- Palownice będą zabezpieczone i wyłączone– mówi Paweł Tustanowski, kierownik budowy stadionu z firmy Pol-Aqua SA.

Zaangażowanie prac na Stadionie Narodowy wyniesie w chwili wstrzymania części robót około 64 proc. Tymczasem zgodnie z harmonogramem powinno wynieść 48 proc. Budowa wyprzedza zatem oficjalny grafik aż o 16 proc. Wbito już 384 (43 proc.) z 898 pali wielkośrednicowych, 2 595 (37 proc.) z 6 923 pali prefabrykowanych i 5 112 (75 proc.) z 6 772 kolumn żwirowych i betonowych. Roboty ziemne są na poziomie 50 proc. – wywieziono lub przesunięto ponad 170 tys. m. sześc. z 340 tys. Montaż ścianek szczelnych przekroczył poziom 80 proc. zaawansowania – wbito 24 704 m kw. z zaplanowanych 30 939 m kw.

Jednocześnie informujemy, że Narodowe Centrum Sportu planuje do końca grudnia wybrać firmy i konsorcja, które spełniają kryteria przetargu na wybór generalnego wykonawcy Stadionu Narodowego (budowa części naziemnej) i zostaną zakwalifikowane do drugiej części tego przetargu.

Przypominamy, że podstawowym warunkiem dalszego uczestnictwa w przetargu na wybór generalnego wykonawcy było wykazanie się doświadczeniem w budowie co najmniej jednego stadionu z minimum 30 tys. miejsc na zadaszonych trybunach w ostatnich pięciu latach. O ostatecznym wyborze wykonawcy będzie decydować jak najniższa cena, za jaką wykonawca wybuduje stadion. Wybór wykonawcy, podpisane umowy i rozpoczęcie prac jest planowane na marzec lub kwiecień 2009 roku.


Link skrócony: www.stdn.pl/b734c

Co o tym sądzisz?